En Güzel Bisiklet Rotaları

0
Atlas Dergisi geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin en güzel 45 bisiklet rotasını açıklarken, bu rotalar arasında Ordu’ya da yer verdi. Sisli dorukları, bulutların sarmaladığı yaylaları ve vadileri, döne kıvrıla akan nehirleri, ormanları, en dik yamaçlarda bile yeşeren fındık bahçeleri, dünyanın en güzel laciverdiyle yıkanan kumsalları, tarihin her köşeye sinen gölgesi, köklü kültürüyle özgün bir coğrafya Ordu..
İl sınırları içerisinde ki en güzel bisiklet rotalarından biri olan 58 kilometrelik FatsaYason BurnuBoztepe güzergahı, her kilometresinde konuklarını sürprizlerle buluşturuyor. Önce sahil boyu ilerleyerek Karadeniz’in ünlü plajları eşliğinde pedal basıyorsunuz. Ardından 482 metre yükseklikteki Boztepe’ye tırmanıp tüm Ordu şehir merkezi ve Karadeniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Son bölüm, Taşbaşı mahalle üzerinden kent merkezine iniyor. Yorulanlar şehir merkezinde sefer düzenleyen teleferiği kullanabilir. Fatsa – Perşembe – Bolaman – Yason Burnu – Vona (Çamburnu) Deniz Feneri, Perşembe – Efirli – Boztepe – Ordu şehir merkezinden oluşan rotanın en yüksek noktası 482 metre rakımdaki Boztepe. Deniz seviyesinden virajlarla tırmanan yokuş, bisiklet rotamızın en zor bölümü.
Perşembe ilçesine 32 kilometre mesafede Bolaman beldesinde ki Bolaman (Polemonion) Kalesi, Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı simgeleyen Altın Post’u aramak için Ege Denizi’nden Karadeniz’e uzanan Argonotların uğradığı ve bu nedenle önderleri Jason’un (Ioson) ismiyle anılan Yason Burnu, 1868’de inşa edilen ve Hagios Nikolaos adıyla anılan Yason Kilisesi rotanın tarihi mekanları arasında. Çaka ve Efirli plajlarında yüzebilir, Yason Burnu‘nda güneşin denizle dans ederek doğuuşunu veya batışını izleyebilirsiniz.
Ordu sınırlarındaki cazip bisiklet rotalarından biri de 80 kilometrelik Ordu Merkez (Altınordu) – Ulubey – Gürgentepe – Gölköy – Ulugöl parkuru. Kondisyonuna güvenenlere önereceğimiz bu rota, il merkezinden başlayarak Ulubey ilçesine dek yükseliyor. Yaklaşık 950 metre irtifadaki Sayacabaşı Mesire Yeri’nde mola verebilirsiniz. Parkurun ikinci en yüksek noktası olan 1200 metredeki Gürgentepe’ye tırmanışın ardından Gölköy’e kadar neredeyse pedal basmadan iniliyor. Son bölümde 1330 metrelere çıkan rampa, sizi biraz terletecek. Parkur doğa harikası Ulugöl’de son buluyor. Bir kamp ve mesire alanı olan Ulugöl Tabiat Alanı’nda çeşme ve tuvalet dışında herhangi bir hizmet tesisi bulunmuyor.
İyi yolculuklar…