Durugöl Tarih Oluyor !

Altınordu Belediye Meclis Üyesi Duygu Karasu Canik, Durugöl’ün bulunduğu alana kat sınırı olmadan binden fazla konut yapılacağını ve Karadeniz’de kıyıya en yakın tek tatlı su gölü olan Durugöl’ün de korunmayarak betonlaştırılacağını söyledi.

0
Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, beraberindeki bir heyet ile birlikte Durugöl’e yapılmak istenen proje ile ilgili olarak Durugöl Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Toplantıya Altınordu Belediye Meclis Üyesi Duygu Karasu Canik de katılarak Durugöl’e yapılacak olan proje hakkında bilgilendirme yaptı. Durugöl çevresinde yapılaşma oranın 0,15 olduğunu bunun 2 ya da 2,5 kat anlamına geldiğini belirten Canik, Durugöl’e yapılacak yapılaşmada ise bu oranın 2,5’a çıkarıldığını, bunun da kat sınırı olmadan binlerce konut yapımına izin verilmesi anlamına geldiğini söyledi.
Projede Durugöl yok edilmiş!
Durugöl’ün Ordu’da ilan edilen bir kaç özel alandan biri olduğu bilgisini veren Canik, “Burada toplam 74 dönüm alan var. Burada Karadeniz’de kıyıya en yakın tatlı su gölün olan Durugöl de korunmuyor. Normalde koruma alanlarının görünmesi gerekiyor. Ancak Durugöl için herhangi bir koruma yok. Biz bu durumu verilen yapılaşma haklarından okuyoruz. Orası da doldurularak üzerine konut yapılıyor. Bunu proje çizimlerinden açık bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca buraya en az bin konut yapılıyor. Ancak burada yeterli altyapı yok. Her evde en az iki araç olsa bu araçların gidip gelebileceği yol ağı çevrede yok. Buradaki yolların genişliği en fazla 9 metre. Burada insan yoğunluğunu karşılayacak hiç bir alt yapı da yok” dedi.
En az bin konut yapılacak
Batmanlı bir firmanın alanı konut yapmak üzere aldığı bilgisi bulunduğunu aktaran Canik, “Buradaki bin konutta yaşayan insanların atıklarının nasıl giderileceği de belli değil. Hep söylediğimiz bir şey var; aynı anda o bin konutta yaşayacak insanlar tuvalete gitse orası patlar. Ayrıca bu atıklar mavi bayraklı denize atılacak. Burada gerekli arıtma işlemlerinin yapılacağı konusunda da ciddi şüphelerimiz var. Çünkü derin deşarj sistemi maliyeti olan bir sistemdir. Olaya hizmet değil rant gözüyle bakanların bu maliyete gireceklerini maalesef ön göremiyorum” diye konuştu.
1 konut 1 milyon lira
Yapılmak istenen işin rekabete de karşı bir durum oluşturduğunu aktaran Canik, “Burada başta müteahhitlerin de işleri var. Onlar yaptıkları inşaatlarda hep kat sınırına uymak durumunda kaldılar. Ancak buraya özel proje alanı denilerek kat sınırı olmaksızın bir yapılaşma izni veriliyor. Bu durumda diğer inşaat yapan firmaların da emekleri gasp edilmiş oluyor. Onlarda mevcut inşaat alanlarında sınırsız kat çıkarak bunu Durugöl’de yapılmak istendiği gibi her bir diareyi 1 milyon liradan satışa çıkarabilirlerdi. Ayrıca buraya yapılan bu konutlar buranın değerini artırmayacaktır. Çünkü çevre kirliliği, otopark sorunu gibi bir dizi soruna neden olacaktır” şeklide konuştu.
Birimizin değil hepimizin sorunu
Canik sözlerini şöyle tamamladı: “Durugöl’deki sorun sadece burada oturanları ilgilendirmiyor. Kamuoyunu da ilgilendiriyor. Hepimizin burayla bir vicdan bağı var. Çünkü burada gerçekten vicdanları kanatan bir iş yapılmak isteniyor. Ordu’da 5 tane özel proje alanı var. Hepsi önemli ancak bunlar içinde Belde Otel, Kentpark ve Durugöl çok çok önemli. Buralarda hepimizin ortak yaşam alanlarına yönelik bir gasp yapılıyor. Bence burada atalarından kalan topraklar insanların elinden cebren ve hile ile alınmış.”
6 Ocak’ta eylem var
Toplantı sonunda 6 Ocak Cumartesi günü Durugöl önünde bir basın açıklaması yapılarak, insanların tepkilerinin dile getirilmesi kararı alındı.