Denizi Geçtik Sise Takıldık!

Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı’nda sis nedeniyle yaşan sefer iptalleri yolcuları canından bezdirdi. OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, her iptal edilen seferin Ordu ekonomisine olumsuz yansıdığını belirterek, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

0
foto : gökhan kırca
Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek denize dolgu yöntemiyle inşa edilen havalimanı olan Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı’nda sis nedeniyle yaşan sefer iptalleri yolcuları canına tak etti. İstanbul ve Ankara’ya düzenlenen seferlerde sis nedeniyle yaşanan sefer iptalleri nedeniyle Ordu, ekonomik zarara uğradı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Levent Yıldırım, ekonomik değerlerin altüst olduğu bugünlerde Ordu’ya gelir sağlayacak her türlü çalışmanın içerisinde olunması gerektiğini belirterek, havalimanında yaşanan iptal sorununa çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
Yıldırım, deniz üzerine inşa edilen üçüncü havalimanında sis nedeniyle yaşanan sefer iptallerinin yakışmadığını belirterek, “2015 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan havalimanımızda sisli havalarda uçaklar iniş ve kalkış yapamıyor. Bunun nedenini araştırdığımızda yetkili kurumlar havalimanında herhangi bir cihaz eksikliği olmadığını belirtiyor. Havalimanının yapımında hesap hatası yapıldığı kaydediliyor. Bu çözülmeyecek bir sorun değil. Üstün teknoloji ile bunun üstesinden gelinebilir. Bizim bir an önce bu sorunu çözmemiz için çalışma yapmamız gerekiyor. Yurtiçinde veya yurtdışında aynı sorunların yaşandığı havalimanı olup olmadığını tespit edip, onların bu sorunu nasıl aştığını öğrenip, bizim de burada uygulamamız gerekiyor. Yaşanılan sefer iptalleri nedeniyle vatandaşlar artık bilet alırken acaba uçak kalkacak mı, kalmayacak mı diye düşünüyor. İşi acele olan bazı vatandaşlar ise doğrudan Samsun’dan bilet alıyor. Bir şehirde havalimanı varsa o şehir, kendi kentindeki havalimanını kullanmalıdır. Yetkililer bunun güvencesini vatandaşlara vermelidirler. Deniz üzerine havalimanı yapan bir ülke, sis engeline takılmamalıdır.” dedi.
EKONOMİK OLARAK DA KAYBEDİYORUZ
Her sefer iptalinin Ordu’yu ekonomik olarak kaybettirdiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Samsun’da, Trabzon’da seferler iptal edilmezken Ordu’da neden bu kadar fazla sefer iptali yaşanıyor? Ordu’nun hedefi turizm diyoruz. Turizm için ulaşımın kolay olması gerekli olduğunu biliyoruz. Fakat ulaşımda yaşadığımız sorunları çözemiyoruz. Ordu’da son yıllarda yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanıyor. Bu insanlar Ordu’ya havalimanını kullanarak geliyor. Sis nedeniyle her iptal edilen sefer Ordu’yu ekonomik olarak zarara uğratıyor. Yani bir taksici o gün evine ekmek parası götüremiyor veya bir otel misafirini kaybediyor. Bir restoran siftah yapamıyor. Bunların hepsi bir bütün olarak düşünülmelidir. Sadece havalimanı şirketleri kaybetmiyor, şehir de kaybediyor. Bu nedenle Ordu ve Giresun illeri güç birliği yaparak bu sorunun üstesinden gelmelidir. Yoksa kaybetmeye devam edecektir.”
Öte yandan havalimanına inemeyen yolcular ise sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla isyan ediyorlar.
MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER / ORDU OLAY