Çamlığın yok edilmesini istemiyoruz !

0

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Turizmin geliştirilmesi ve korumalı turizm mastır planının faaliyete geçirilmesini isteyen Başkan Sobi, ilçe turizmiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sobi, “Son Kararnameyle Kültür ve Turizm Bakanlığına getirilen Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un bu önemli bakanlığı çerçevesinde turizmin korunmasının gerektiğini düşünüyorum. Ordu’muzun, Ünye’mizin ve Fatsa’mızın yapması gerekenler var. Ordu’da turizmin muhatap alacağı Ordu turizm il müdürlüğü var. Ancak Ünye ve Fatsa’da kurulmasını istediğimiz Turizm Mastır Planın ilçemizde faaliyete geçirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Turizm mastır planı hazırlanmalı

Turizmin canlandırılması konusunda yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Sobi, “Yapılacak olan bu çalışmalarla sayın bakanımızın da bir çalışması olursa böyle bir durumda şehir içinden ve şehir dışından gelen insanların yoğun olacağını görebiliriz. Turizm mastır planının hazırlanmasında Ordu’da turizm takımıyla beraber sayın bakanımızın göndereceği bir müsteşar ile birlikte istişare yapılmasını istiyoruz. Böylelikle bölgeye gelecek olan Kültür Ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’un yapacağı ziyaretler de daha verimli ve birebir turizm sektörünün aktörleriyle bir araya gelmesiyle daha hızlı ve verimli projeler ortaya konacaktır.” şeklinde konuştu.

Tarihe yapılmış yatırım geleceğe yatırımdır

“Karadeniz’e yakın olan göllerden tek olanı Gaga Gölüdür” diyen Başkan Adnan Sobi “Ancak tek denize en yakın olan Gaga Gölü bakımsız ve atıl durumdadır. Yıllardır bakıma alınacağı söylenen ve Karadeniz kıyısına en yakın göl olarak bilinen Gaga Gölünde her hangi bir bakım çalışması yoktur. Büyükşehir Belediyesi’nin Kurul Kayasına yaptığı çök önemi bir çalışması var. Şunu bilmeliyiz ki tarihe yapılmış yatırım geleceğe yatırımdır. Ünye Kalesi sahilimiz ve birçok hayata geçirilmesini planladığımız çalışmalarımızın Ancak Korumalı Turizm Mastır Planıyla faaliyete geçebileceğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Akdenizi Akdeniz yapan Turgut Özal politikasıydı

Açıklamalarına devam eden Başkan Sobi,”Sayın valimizin kuracağı takımla bölgemizde bir müsteşar atayarak ege ve Akdeniz’deki yatırımlara pozitif ayrımcılıkla Karadeniz’e öncelik tanınması gerekiyor. Akdeniz’i Akdeniz yapan Turgut Özal’ın politikasıydı. Tabi sektörler anlamında faizsiz kredi desteği verilmesi gerekiyor. Korumalı turizm anlamında yapılacak olan destekle beraber Ordu’da çok acil toplanmasının gerektiğini düşündüğüm Takımının Ünye turizm işletmeciler derneği olarak acele bir şekilde kurulması ve bir çatı altında toplanıp sayın bakanımızla bire bir görüşülmesi gerekiyor düşüncesindeyim” dedi.

Çamlıktaki ağaç kesimi tepkisi

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve gündemdeki çamlık hakkındaki sorulara da cevap veren Adnan Sobi, şöyle konuştu: “Çamlık gibi şehirlerde sosyal ve halka açık alanların olması gerekir ki şehir dışından gelen insanlar ilk bu çamlığa gelmek isteyeceklerdir. Böyle bir çamlık projesiyle insanların hayatlarını sınırlamış ve bir bedel altına almış oluyorsunuz. Burada çamlıkta yapılması gereken öncelik restoran yapılabilir. Çamlığa yemek ihtiyacını karşılamak için vatandaşlara böyle bir hizmet olabilir. Ancak Çamlığın tamamen yok edilerek insanların sosyal yaşantısının sınırlandırılmasına kesinlikle karşıyız.”

HAMZA ALP / ORDU OLAY