Çambaşı Kar Sezonunu Bekliyor

0

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Türkiye’de denize en yakın kayak merkezini Çambaşı’nda bu yıl itibarıyla karın yağmasıyla birlikte hizmete açmış olacağız.” dedi.

Başkan Enver Yılmaz, Çambaşı Şenliklerinde ilçedeki yatırımları değerlendirdi. Yılmaz, Çambaşı’nın geçmişi ve geleceğiyle bölgenin en güzel cazibe merkezlerinden biri olacak yerleşim yerlerinin başında geleceğini söyledi. Altınordu’dan başlatılan yolun bir an evvel bitirilmesinin planlandığını kaydeden Yılmaz, Turnalık- Altınordu arasının asfaltına ilişkin son aşamaya geldiklerini açıkladı.

Kayak tesisi bu yıl hizmette olacak

Çambaşı’nın kış döneminde farklı bir cazibe merkezi hâline getirilmesi kapsamında yapımına başlanan Çambaşı Kayak Tesisi hakkında da açıklama yapan Başkan Enver Yılmaz, “Bu bölgemizi kış döneminde farklı ve önemli bir cazibe merkezi hâline getirmek amacıyla kayak tesisimizi kurmuştuk. Geçen yıl yol bitmediği için tesisimizi açamadık, bu sene de açmayı düşünmüyorduk ancak gelen aşırı talep sonrası burada ekibimizi kurduk. Kayak ekibinin tamamını kendi bünyemize almak suretiyle inşallah Karadeniz Bölgemizde hatta Türkiye’de denize en yakın kayak merkezini Çambaşı’nda bu yıl itibarıyla karın yağmasıyla birlikte hizmete açmış olacağız. Burada üç yıldızlı otelle birlikte, şu anda iki tane dört yıldızlı otelin de Kültür Bakanlığı onayı çıktı. Gelecek yıl Çambaşı’nın yolu, kayak tesisi ve otelleriyle birlikte daha modern ve yaşanabilir olması noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

“İlçemizde yol ve su sorunu çözülecek”

Başkan Yılmaz, “Çambaşı’nın etrafını çevreleyen 6.5 km’lik yolun tamamına da Ağustos ayının 20’sinden itibaren sıcak asfalt dökerek Kabadüzlü hemşehrilerimizi tozdan kurtaracağız. Suyumuz 40 metre yukarıdan Hollak Tepesi’nden buraya geliyor ve bu su, sadece Çambaşı’nın suyu olmakla kalmayacak Yokuşdibi’ne, Melet Irmağı’nın sol tarafında kalan Karaağaç, Kuylu, Harami, Gelinkaya ve Kabadüz’ün yüksek mahallelerini besleyecek. İhalesini yaptığımız ve çalışmalarının yarısına kadar geldiğimiz bu yatırımımız ile Kabadüz’de ve bu muhitte su sorununu çözmüş olacağız. Ordu ilimizin yüzde 95’inde su sorununa neşter vurmuş bir Büyükşehir Belediyesi hâline geldik” diye konuştu.

“Köy ve yaylalarda evler artık tek tip olacak”

Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan karar doğrultusunda, tek tip ev uygulaması başlatacaklarını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Evler ya taştan kaplama olacak ya da ahşabın bir cinsi olan kaplamadan yapılacak. Çambaşı’nda bundan sonra her isteyen, istediği yere istediği şekilde ev yapamayacak. Yaylalarımız ve köylerimizin tamamı için 14 çeşit ev belirledik. Ordu’muzun köyleri ve yaylaları için Büyükşehir Belediyemize gelerek arazisini gösteren herkese projesini biz veriyoruz ve sizler uyguluyorsunuz. Eskisi gibi çok katlı evleri sıvasız bırakma devri bitti. Köylerimiz ve mahallelerimizde tek tip cami uygulamasına da geçiyoruz. Ahşap dekorasyonlu, içi kolay ısıtılabilir ve modern camileri halkımızın hizmetine sunacağız. Evlerimizi el ele vererek ilimiz genelinde çok daha güzel bir görsele kavuşturalım” şeklinde konuştu.