Büyük Önder Atatürk’ün, İlimizi Ziyaretinin 93. Yıldönümü Kutlandı

0

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ordu’ya gelişinin 93. yıldönümü İlkadım Anıtı’nda yapılan törenle kutlandı.

Törene, Vali Seddar Yavuz, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın İlkadım Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 93. yılı dolayısıyla İlkadım Anıtı’nda gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, ”ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Ordu’nun vilayet olmasından kısa bir süre sonra ilk gezilerinden birini ilimize gerçekleştirdi. Bu ziyaret, Ordu’muza onur vermiştir. Binbir emekle kurulan Cumhuriyetimizin lideriyle görüşmek, şehrin ileri gelenleri ile bir arada bulunmak, Ordu halkına bir ödül olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milletin kaderini milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyerek, milli iradeyi şiar edinmiştir. Milli mücadele döneminde daima istiklalin ve Kuvayı Milliye’nin yanında duran Ordu halkı, Atatürk’e duyduğu saygı ve bağlılığı hala diri tutmaktadır. Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise yaptığı konuşmada, “İlkadım Anıtı’nın bulunduğu bu noktadan şehrimize ayak basan ve kısa da olsa burada kaldıktan sonra mesajlarını milletimize verip ayrılmış olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu güzel günde anılması, hatırlanması ve ilimizin de bu güzelliği paylaşması, hepimizin açısından önemli. Bizler de bugün onun için buradayız. Atatürk’ün vermiş olduğu mesajların ve bugüne kadar bu millete hizmet etmiş olan tüm büyüklerimizin bıraktığı miras, bizim tarafımızdan da geliştirilerek geleceğe aktarılarak devam etmesi zorunlu olan bir çalışmadır. Bulunduğumuz mekanı asla Ordulular olarak unutmuyoruz , unutmayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından şiirler okundu ve Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu Ordu Yöresi Halk Oyunları Ekibi tarafından bir gösteri sunuldu. Tören, halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından sona erdi.

Vali Seddar Yavuz, İlkadım Anıtındaki tören sonrası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’yu ziyaretinde Hükümet Konağı olan Altınordu Kaymakamlığını ziyaret ederek, burada şeref defterini imzaladı.

Vali Seddar Yavuz, şeref defterine şunları yazdı:
”Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, Bugün Ordu’ya teşriflerinizin 93. yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü birarada kutlamanın heyecanı ve coşkusu içindeyiz. 93 yıl önce bugün ilimizi şereflendirdiğinizde sarf ettiğiniz, ‘Sizin gibi şuurlu bir millete malik olan bu devlet, bütün cihana karşı iftihar etmek hakkına maliktir’ sözlerinizi birkez daha tekrarlıyoruz. Bize bu mutlu gururu yaşatan siz ve silah arkadaşlarınız başta olmak üzere bu vatan uğruna canını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, başta siz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi, aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duyguları ile yad ediyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun.”