Bir Dönem Işığıyla Ordu’yu Aydınlatan “Fahri Çelebi”

Vefatının 6. yıl dönümünde, ışığı ile bir dönem Ordu'yu aydınlatan değerli insan Fahri Çelebi'nin hikayesi...

0
Fahri Çelebi bir konserde açılış konuşması yapıyor.
Değerli Fahri Çelebi büyüğümüzü, ölümünün 6. yılında rahmetle, saygıyla anıyoruz. Fahri Çelebi’yi ve onun ekolünü artık günümüzde mumla arıyoruz. Onu günümüz kuşaklarının tanıması ve tanıyanların da onun için anma geceleri tertip etmesi icap etmektedir. Biz vefalı bir davranışla Fahri Çelebi’nin dolu dolu geçen hayatından bazı başlıkları tekrar hatırlatalım.

Fahri Çelebi 1933 yılında Ordu’da doğmuştu. Annesi, Bayramlı ailesinin tanınmış kişilerinden Molla Sait’in kızı Gülsüm, babası ise Çelebioğlu Ailesinden Muharrem Çelebi’dir. İlk mektep olarak Gazi İlkokulu’nu bitirmiş, ardından ise Ordu Merkez Ortaokulu’nda okumuştu.1954 yılında Ağrı Eleşkirt’te yaptığı askerliğin ardından Ordu’ya dönmüş ve yaşamını Ordu’da sürdürmüştü.
1950’li yılların başında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olarak siyasal yaşama adım atan merhum Fahri Çelebi, Cumhuriyet Halk Partisi’nde il çapında birçok görevi üstlenmişti. Fahri Çelebi, 12 Eylül’den sonra Halkçı Parti ile SODEP’in birleşmesinden bir süre sonra il başkanlığını da sırtlanmıştı. Çelebi, sonraki yıllarında CHP’de de il başkanlıkları görevinde bulunmuştu. Fahri Çelebi; gerçekten çok sıkı bir Atatürkçüydü. Atatürkçülüğün yanında o iliklerine kadar, Cumhuriyetçilik, laiklik, çağdaşlık ve uygarlık değerlerine bağlanmış, bu onuru kıvançla yaşardı.
Milletvekili adaylığı da bulunan Çelebi’nin, kente hizmeti uzunca bir süre Ordu Belediyesi Başkan Yardımcılığı göreviyle olmuştu. 26 Mart 1989 tarihinde mahalli seçimler sonrasında Ordu Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçilmişti. 15 Nisan 1992 tarihinde Meclis üyesi sıfatıyla Ordu Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevine atanan Fahri Çelebi, 1 Aralık 1993 tarihinde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılmıştı. Fahri Çelebi, Ordu Belediyesinin kültür ve sosyal çalışmalarına belediye başkan yardımcılığı sıfatıyla yön vermişti.

Fahri Çelebi; olağanüstü iyi bir insandı. Tam bir beyefendiydi. Üslubu, Türkçesi, Hitabeti mükemmeldi. Mütevazı ve kibar kişiliği ile toplumun her kesimiyle kurduğu güzel ilişkiler herkesin hatırlaması gereken önemli özelliklerden biri olan Çelebi, sevgiyi yaşamına yumak etmiş, sarmış da sarmıştı. Birçok fakir fukaranın kışın fındık kabuğu bitince Fahri Dayıdan yardım istenirdi, o da gereğini yapar, birçok yoksulun evine fındık kabuğu yollar, devamlı yardımlar ederdi. Birçok garibanın yemeklerimi Temel Usta’nın lokantasında ücretsiz yemesini sağlamıştı.

Eski Dostlar adlı yemekte ; Gündüz Çelebi,Fahri Çelebi, Rasim Akyol, Kahraman Sağra,Uğur Gürsoy, Mehmet Güney, Erol Ataşan, Yılmaz Eren, Alaatin Benal
Aslen Ordulu olan Trabzon Valisi Hazinedarzade Osman Paşa tarafından 1842 yılında yaptırdığı şadırvan 1937 yılında yıktırılmıştı. 1997 yılında Ordu Belediyesi öncülüğünde aslına uygun olarak bu tarihi şadırvanın bir benzerini aynı yerine Fahri Çelebi tarafından yeniden yaptırılmıştı.

Hayırsever yönünü hep gizli tutan Fahri Çelebi, Türkiye Yardım Sevenler Derneği’nin Ordu Şubesinin kuruluşunda da etkin görev üstlenmiş, yöneticilik görevinin ardından Ordu Şube başkanlığını yürütmüş ve bu görevini uzun yıllar devam ettirmişti. Ordu Vilayetinde, siyasetin, kültür ve sanatın; tüm toplumsal yaşam alanlarına ilişkin yararlı etkinliklerin içinde olup da Fahri Dayı’yı tanımamak büyük bir kayıptı. Esprili, nüktedan bir konuşma tarzı vardı. Güldürür ve gülerdi.
1966 da Ordu genç karması Mersin’e ali Ataoğlu ve Fahri Çelebi götürmüştü.
Orduspor genç karması Mersin’de Türkiye 3. olduğu kadroyu Fahri Çelebi ve Ali Ataoğlu götürmüştü.
Fahri Çelebi, Ordu’daki kültür ve sosyal etkinliklerin yanında spor faaliyetlerinde de hep başı çekmiştir. Orduspor’un kuruluşunda da emeği bulunan, birçok deplasmana yönetici olarak takımın başında giden Fahri Çelebi, 1960’lı yıllarda Ordu’da yapılan tüm kültür festivallerinin öncülerinden olmuştu. Tiyatro çalışmaları içinde yer almış; kültür ve sanat derneklerinde oldukça aktif olarak çalışmıştı. Usta Gazeteci rahmetli Uğur Gürsoy da Kahraman Sağra’yı ölümünden sonra yazdığı bir makalesinde Fahri Çelebi ile olan anısını şöyle ifade etmişti.
1970’lerde Fahri Çelebi ve Ordu Turizm tanıtım derneği yöneticileri
“… 1983 yılı Kasım ayının son günleri gözlerimin önünde… Fahri Çelebi Beyin “Kasrı Çelebi”sin de hepimiz toplanmıştık. Aramızda çok değerli büyüklerimiz vardı… Rasim Akyol, Arif Hikmet Onat, Dr. Yekta Karamustafaoğlu, Hacı Ali Köksal ve Kahraman Sağra… Genç arkadaşlarımız önce mükellef bir müzik ziyafeti çektiler… Bir ara “Eski Dostlar” şarkısını söylemeye başlamışlardı… O büyüklerimiz, o yaşı 70’leri geçmiş, baba dostlarımız bu güzel ve manalı şarkıya gözyaşlarıyla katılmışlardı… Hele, hele Kahraman Ağa… Çocuklar gibi ağlıyordu… Ve “Bu akşam hiç sona ermesin …Ben son 25 yılımı boşuna yaşamışım… Bize böylesine bir mutlu geceyi sunan gençlerin çoğunu da tanıyamıyorum” diyerek hayıflanmıştı… Sonra da ev sahibi Fahri Çelebi’ye , “Evlat, ayda bir böylesine bir gece de buluşalım” demişti… Bir daha buluşamadık, Kahraman Sağra amcayla… Oysa sizi o gece mutlu görünce asıl biz mutlu olmuş, sevinmiştik… Sizleri mutlu edebilmenin mutluluğunu duymuştuk… Kuşaktan kuşağa ses getirmiş, kuşaktan kuşağa bağ kurmuştuk… “

 

FAHRİ ÇELEBİ’NİN HAYATI KİTAP DA OLMUŞTU.

Fahri Çelebi yarım yüzyıla yakın bir süreden bu yana Ordu’nun kültür, sanat, spor ve bütünüyle toplumsal yaşamında olumlu izler bırakmış bir hemşehrimizdi. Hayatı boyunca birçok güzel etkinliğe ve girişime öncülük etti. Ordu’nun son elli yılında sosyal ve kültürel hayatın önde gelenlerinden Fahri Çelebi’nin hayatı da İbrahim Dizman tarafından kitaplaştırılmıştı. Onun kültürel, sosyal ve politik çalışmalarının yanı sıra özel yaşamı ve tanıdığı kişiler de “Şehirde Bir Gökkuşağı: Fahri Çelebi” adlı kitapta anlatılıyordu. Fahri Çelebi kitabın gelirini de Yardım Sevenler Derneği ile ORSEV’e bırakmıştı.
İbrahim Dizman’ın yazdığı “Şehirde Bir Gökkuşağı Fahri Çelebi” kitabı
“Şehirde Bir Gökkuşağı: Fahri Çelebi” adındaki kitabın yazarı İbrahim Dizman, onun için eserin tanıtımında onun özetle ”…Fahri Çelebi’nin yaşamı bu cumhuriyeti kuranların hayal ettiği örnek bir insandı. Ordu’da cumhuriyet tarihi boyunca cumhuriyetin hayal ettiği kentlerden biri olma yolunda çaba gösteren bir kişiydi. Fahri Çelebi’inin yaşamını gözden geçirirken bu çabanın ne kadar büyük ve anlamlı olduğunu da gördüm ve çok büyük heyecan duydum. Cumhuriyetin istediği karakterde bir insandı… Bu şehrin kültür kenti olmasında Fahri beyin büyük katkısı vardır. Fahri beyin kuşağının büyük bir katkısı vardır…” diye söylemişti.

FAHRİ ÇELEBİ 19 EKİM 2012’DE VEFAT ETMİŞTİ
Günlerden 19 Ekim 2012 idi. 19 Ekim Cuma günü Ordu için gerçekten acı bir gün olmuştu. Fahri Çelebi geçirdiği rahatsızlık sonrasında tedavi gördüğü hastanede o gün yaşamını yitirmişti. Önemli ve sevilen biri öldüğü zaman; bir yıldız daha kaydı, denilirdi. Fahri Çelebi’nin ölümü ile sanki Ordu Vilayetinin önemli bir yıldızı daha kaymıştı… Fahri Çelebi için bu ifade bile eksikti. O, Ordu’da çok sevilen biriydi. Her yerde sevilen-sayılan biri olmak, ömür götüren, büyük emekler, büyük özveriler gerektiren bir işti… Vefalı bir insan olan Fahri Çelebi hiç üşenmeden, erinmeden her yere giderdi, her yerde bulunurdu. Onun bu özverili, çalışkan, özenli ve zamanlaması hep uygun düşen ritmi, hepimize örnek olmuştur. Fahri Dayı, 80 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

20 Ekim 2012 Cumartesi günü Ordu’nun en sevilen kişilerinden biri olan Fahri Çelebi için binlerce seveni onu gözyaşlarıyla uğurlamaya gelmişlerdi… Fahri Çelebi’nin cenaze törenine katılan kalabalıklara bakınca, onun yaşantısına uygun ve anlamlı bir tablo görünüyordu. Cenazesinde her yerden, her çevreden, her kesimden insanlar vardı. Herkes de içtenlikle çok üzgündü. Kimi siyasi yönünden, kimi Yardımseverler Derneği yönünden, kimi Ordu Sanat evi çevresinden, kimi Orduspor’dan, kimi Ordu Belediyeciliğinden, kimi komşuluktan, kimi hemşerilikten; ama herkes, onunla olan arkadaşlıktan, saygıdan, sevgiden oraya koşarak gelmişti.

Fahri Çelebi son yıllarında
Fahri Çelebi’nin cenaze günü, Ordu Belediyesi önündeki törende konuşma yapan yeğeninin de söylediği üzere; “O önünde Ordu olan her konunun içindeydi, Orduspor, Ordu Musiki Cemiyeti, ORSEV, Ordu Belediyesi, Ordu Yardımseverler Derneği, Ordu Yüksel Tahsil Talebe(Yardım-Burs) Cemiyeti, Ordu Siyaseti… Ve daha nice alanda yaptığı faydalı hizmetler saymakla bitmiyordu. Çünkü Fahri Çelebi; dünyaya sade kendisi için değil de, Ordu’ya hizmet yapmak için toplum ve insana faydalı olmak için gelmişti. Ordu’lular onu kaybetmenin derin üzüntüsünü halen yaşıyor. Kendisini rahmetle anıyor; nurlar içinde yatmasını niyaz ediyorum.
KAYNAKLAR:
Ordu Sesi ve Tribün Gazetelerine ait muhtelif nüshalar, (1967-2013-Ordu ) İbrahim Dizman, “Şehirde Bir Gökkuşağı: Fahri Çelebi” adlı kitap, (2013-Ordu)
Naim GÜNEY