Aybastı Perşembe Yaylası Kamp ve Gezi Rehberi

Ordu'da gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yerlerden Perşembe Yaylası'nda "kampyerleri.org" ekibi kamp yaptı ve gözlemlerini, deneyimlerini okuyucular için not ettiler.

0
Emre Kazmacı - Perşembe Yaylası Aslanlı Bulut
Ordu’da gezilecek yerler arasında 1 numara olarak gösterebileceğim Perşembe Yaylası herkesin mutlaka görmesi gereken yaylalar arasında yerini alıyor. Mükemmel doğasıyla ve havasıyla kendine çeken yayla ormanlarıyla da hepimizi etkiledi.
Karadeniz’in en güzel yaylalarından birisi olan Perşembe Yaylası, bünyesinde bulundurduğu mendereslerle görenleri adeta büyülüyor.
Karadeniz’in en güzel yaylalarından birisi olan Perşembe Yaylası, bünyesinde bulundurduğu mendereslerle görenleri adeta büyülüyor.
Perşembe Yaylası sadece doğal güzellikleriyle değil aynı zamanda misafirperver insanlarıyla da kendini belli ediyor.
Serbest avukat olarak görev yapan Nurda Bülbül Abi otostop çekerken bizi aldı ve güzel bir gün geçirmemiz için elinden geleni yaptı.
Nurda Abi’nin kardeşi Burak Bülbül kardeşimiz de misafirperverliğiyle bizleri çok güzel ağırladı. Perşembe Yaylası’na çıkmadan önce Aybastı ilçesinde alışveriş yaptık ve Aybastı Berberoğlu Otomotiv’de Burak kardeşimizin ikram ettiği yemeği yedik.
Ardından Nurda Abi ve arkadaşları bizi Perşembe Yaylası’na çıkardı. Kampyerleri.org olarak 1 gece Perşembe Yaylası’nda bulunan yapay gölün kenarında kamp yaptık. Çiseli Şelalesi’ni ve menderesleri gezdikten sonra kampımızı kurduk, ateşimizi yaktık ve akşam yemeğimizi yiyerek rahat bir uyku çektik. Aybastı ilçesine gelirseniz mutlaka Berberoğlu Otomotiv’e uğrayın, Nurda Abi ve Burak kardeşimize bizden selam götürün 🙂
Perşembe Yaylası Hakkında
  • Perşembe Yaylası, Ordu’nun Perşembe ilçesinde değil, Aybastı ilçesinde bulunmaktadır.
  • Canik Dağları’nda bulunan Perşembe Yaylası’nın rakımı 1500 metre civarındadır.
  • Perşembe Yaylası’nda vadinin eğiminin azalması nedeniyle akarsular 2 km. çapında ve 40-50 km. uzunluğunda menderesler oluşturmuştur.
  • Perşembe Yaylası’nda sık sık yağlı güreş etkinlikleri düzenlenmektedir.
  • Perşembe Yaylası’nda günübirlikçilerin en çok tercih ettiği yemek; kuzu eti ve manda yoğurdu olmuştur.
  • Yaylaya 5 km. uzaklıkta Çiseli Şelalesi bulunmaktadır.
  • Perşembe Yaylası Menderesleri’nin dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamaya geldi.
Perşembe Yaylasına Nasıl Gidilir
Perşembe Yaylası’na isterseniz Tokat Reşadiye üzerinden isterseniz Ordu merkezden veya Fatsa yönünden Aybastı ilçesine gelerek Perşembe Yaylası’na çıkabilirsiniz. Biz Kampyerleri.org olarak Fatsa’dan Aybastı yönüne yürüyerek girdik ve hemen otostopa başladık.
Serbest avukatlık yapan Nurda Abimiz bizi aldı ve Perşembe Yaylası’na getirerek mükemmel bir kamp yapmamızı sağladı. Ayrıca Aybastı’ya minibüsle gelmek isterseniz Fatsa’dan kalkan Aybastı minibüslerine binebilirsiniz. Kendi aracınızla gelmek içinse aşağıda bulunan Aybastı Perşembe Yaylası yol tarifi haritasına göz atabilirsiniz.
Perşembe Yaylasında Konaklama ve Kamp
Biz Perşembe Yaylası’nda yapay gölün hemen kenarında camiye yakın bir yerde kamp yaptık. Sizde Perşembe Yaylası’nda özel mülk hariç her yerde kamp yapabilirsiniz. Ateş yakmanın yasak olduğu alanlarda daha önceden ateş yakılmış yerde ateş yakmaya izin verdiler. Güzel bir gün geçirdik Çiseli Şelalesi’ne gittik ve menderesleri yakından izleyerek Boztepe’ye doğru yola çıktık.
Elektrik ihtiyacı için Gölet Marina Cafe’de şarj ihtiyacımızı giderdik. Yaylada bulunan tuvaletlerin ücretli olması nedeniyle ve bu yola parasız çıktığımız için yine aynı şekilde Gölet Marina Cafe’den rica ederek tuvaletlerini kullandık. İçme suyu için caminin şadırvanından su kullanabilirsiniz. Market ihtiyacı için A101 ve marketleri kullanabilirsiniz. Ayrıca apartlarda ve otellerde konaklamak isterseniz iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Ordu’da Gezilecek Diğer Yerler: Çiseli Şelalesi
Ordu merkeze bağlı olan Karaoluk Köyü sınırlarında bulunan ve Perşembe Yaylası’na 5 km. uzaklıkta bulunan Çiseli Şelalesi harika bir doğaya sahip. Çiseli Şelalesi’ne giderken mutlaka şortunuzu yanınıza alın. Çiseli Şelalesi’nde kamp yapabilirsiniz fakat gece yaban hayvanlarının göle gelerek su içtiği biliniyor. Çiseli Şelalesi’nde konaklama ve yeme-içme mekanları bulunmuyor. Ordu’da gezilecek yerler listesinde Perşembe Yaylası – Çiseli Şelalesi kamp ve gezi rehberi yazımıza yer verdik. Eklemek istediklerinizi yorum kısmından veya mail kutusundan bizlere gönderebilirsiniz.
Kaynak : https://www.kampyerleri.org