Argo Gemisini Yason’da Yaşatalım

Turizmci Enis Ayar, Altın Post Efsanesi’nde geçen Argonotların kullandığı Argo gemisinin maketinin yapılarak, Yason Burnu’nda yaşatılması gerektiğini söyledi. Ayar, gemi maketinin yerleştirilmesiyle bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini açıkladı.

0
Turizmci Enis Ayar, Yason Burnu’nun tarihte çok önemli bir konumda olduğunu söyledi. Ordu’nun dünya turizminde söz sahibi olabilmesi için Yason’un önemli fırsatların bir tanesi olduğuna dikkat çeken turizmci Ayar, “Altın Post Efsanesi (Yason Efsanesi) Ordu turizmi, Ordu’nun tanıtımı ve Ordu’nun dünyadaki yerini alması için çok önemli fırsatlardan bir tanesidir. Efsanelerde belge yoktur ama Altın Post Efsanesi’nde Argonotların Yason Burnu’na uğradığına yönelik belge de var. Bunun için çok daha önem kazanıyor. Argonotları bütün dünya biliyor ancak bir tek bilmeyen biz Ordulular” diye konuştu.
ARGO GEMİSİNİN MAKETİ YASON’DA SERGİLENMELİ
Argo gemisinin birebir aynısının yapılarak Yason Burnu’nda turistlerin ziyaretine sunulması gerektiğine de dikkat çeken Enis Ayar, “Altın Post Efsanesi dünyadaki 70 büyük gizemden bir tanesidir. Yunanistan’dan yola çıkan Argonotlar Gürcistan’a kadar gittiği güzergâh boyunca bir tek Yason’a uğruyor. Yason bu nedenle çok önemli bir konumdadır. Dünya starı var Ordu’nun elinde ama Ordu bu starı bir odaya hapsetmiş, kimseye göstermiyor. Bu nedenle dünyada iyi bir konuma gelmek istiyorsak muhakkak Argo gemisini birebiri oraya yapmamız lazım. Bu gibi örneklerle orayı bir cazibe merkezi yapabiliriz” dedi.
MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER (ORDU OLAY)