52.Yılında Orduspor’a Belgesel Hazırlanacak

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği, 1972 yılında tribündeki kadınlardan esinlenerek “52’nci Yılında Orduspor” belgeseli hazırlayacak.

0
Maddi ve manevi krizler nedeniyle Ordu 1. Amatör Lig’e kadar gerileyen Orduspor, belgeselle yaşatılacak. Eski şaşalı zamanlarından eser kalmayan Orduspor için Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği kolları sıvadı. Dernek, 1972 yılına ait bir fotoğraf karesinden esinlenerek, “52’nci Yılında Orduspor” belgeseli hazırlayacak. 8 Mart 2019 tarihinde “Mor Menekşeli Kadınlar” ismiyle gösterime girecek olan belgeselin yönetmenliğini Sezen Kayhan üstlenecek.
“Mor Menekşeli Kadınlar” belgeseli ile ilgili açıklamalarda bulunan Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği Başkanı Tevfik Serdar Köksal, “1972 yılına ait bir fotoğraf (yukarıda). Kadın taraftarlar tribünü doldurmuşlar. Heyecanla tuttukları takımı izliyorlar. Kiminin yanında çocukları da var. Çocuklar da heyecanla maçı izliyorlar. Güneşli ve güzel bir gün. Herkesin yüzü gülüyor. Kadın ve çocukların tribündeki bu keyifli varlığı günümüz Türkiye’sinde görmeye pek alışık olmadığımız bir manzara. Ancak Orduspor’a kurulduğu günden bu yana destek olan kadın taraftarları ‘erkek sporu’ olarak adlandırılan futbolun kadınlar için ne kadar önemli ve değerli olabileceğini gösteriyorlar. Orduspor tarihini kadın taraftarların gözünden anlatacak bir belgesel fikri de bu sıra dışı fotoğrafla birlikte doğdu. Orduspor’un 52’nci yılı şerefine hazırlanan bu belgeselde yıllarca tribünlerde yer almış kadın taraftarlar futbolun ve Orduspor’un kendileri için anlamını ifade edecekler. 1972 yılına ait kadın taraftarların Orduspor maçı izlediği bir fotoğraftan yola çıkan belgesel, 45 yıl sonra fotoğraftaki kadınları yine bir Orduspor maçında tribünde bir araya getirecek. Orduspor’un 52’nci kuruluş yıldönümü 8 Mart 2019’da tamamlanması planlanan bu belgesel kadın taraftarların gözünden bize farklı bir Orduspor portresi çizecek” dedi.
ORDU OLAY